Azerbaycan Türkleri ve Azerice

Azerbaycan Türkleri ve Azerice

MAR 25, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Türkçe dili dünya üzerinde farklı ülkelerde de kullanılıyor. Ülkemizde kullanılandan farklılıklar gösterse dahi birçok ülkede Türkçe ile iletişim kurma imkanınız var. Komşu ve kardeş ülkemiz Azerbaycan bunlardan biri. Her ne kadar Azerbaycan resmi dili Azerice olsa bile ülke genelinde konuşacağınız Türkçe ile rahat iletişim kurma olanağı elde edebilirsiniz. Zaten Azerice dili de Türkçe’ye oldukça benziyor ve ortak kelimeleri barındırıyor. Azerbaycan’da 7.5 milyon üzeri insan Azerice’yi ana dili olarak kullanırken, 4.5 milyon insanında ikinci dili olarak bu dili kullanıyor. Ayrıca Azerice, İran’da da sık kullanılan diller arasında yer alıyor ve orada da 15 milyon üzeri kişi Azerice kullanıyor. Ayrıca Azeri dili kullanan ülkeleri belirtmek gerekirse; Türkiye, Ermenistan, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan ve eski Sovyet cumhuriyetleri sayılabilir. Bu etkilerle ülkemizde Azerice Türkçe tercüme noktasında çevirmen bulmak pek zor olmuyor.

Azeri dili, ülke genelinde Kuzey Azerice ve İran’da ise Güney Azerice diye bilinen lehçeler ile konuşuluyor. Alfabe olarak ise Sovyet Sosyal Cumhuriyetler Birliği çöküşü sonrasında zaten zoraki kullanılmakta ola Kiril alfabesi ter edilerek birkaç küçük değişiklikle Türk alfabesi kullanılmaya başlanmıştır.  Kardeş ülke olarak gördüğümüz Azerbaycan ile alfabe ve dil konusunda da benzer yapıya gelmemiz ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirdi. Ticaret hacmimiz her geçen gün daha artıyor ve vatandaşlarımız rahatça Azerbaycan seyahatleri yapabiliyor. Zaman zaman özellikle resmi belgeler için gerekli olan Azerice tercüme konusundaki işlerde de uzman yeminli tercüme büroları noter onaylı biçimde destek verebiliyor.

Tarihsel bağlarla bağlı olduğumuz Azerbaycan ile dil konusunda da benzerliklerimiz var. Ama iş resmiyete geldiğinde Türkçe – Azerice yada Azerice – Türkçe tercüme işlerine gereksinim olabiliyor. Belki de tercüme ofisleri, bu dil ile ilgili çeviri işlerinde en kolay personel temin etme olanağını buluyor. Ülkemizde de belli bir nüfus tarafından kullanılmakta olan Azerice için çevirmen bulmak pek de zor olmuyor. Aynı zamanda Azerice çeviri için uzman çevirmenler çok da zorlanmıyorlar. Özellikle sözlü tercüme konusunda çoğu kez firmalar, dili iyi kullanan ve tercüman olan bir personeli dahi görevlendirebiliyor.

 


Etiketler: Azerice tercüme, Azerice çeviri, Azerice Türkçe tercüme

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık