Az Bulunan Afrika Dilleri Nelerdir?

Az Bulunan Afrika Dilleri Nelerdir?

NİS 09, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Dünya yüzeyinde İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Çince, Rusça gibi dilleri kullanmakta olan nüfus oranı oldukça yüksektir. Ana dili olarak bu dilleri kullanmakta olan insanların yanı sıra ikinci yada üçüncü dil olarak da bu dilleri kullanarak insanlar başarılı biçimde iletişim kurabilmektedir. Bu dillerin bu denli fazla biçimde konuşulma sebepleri arasında tarihsel bağlar, sömürgecilik, ticari yaşam yada ekonomi gibi etkiler elbette bulunmaktadır. Dünyanın ikinci büyük kıtası olan Afrika’da bu gibi etkilere maruz kalmış ve yerel dillerin birçoğu nerede ise unutulmaya başlanmıştır. Kıta geneli ile ilişki kurmak istediğinizde İngilizce Türkçe çeviri yada Fransızca Türkçe çeviri ile işinizi görme olanağınız olabiliyor. Çünkü kıta genelinde en fazla kullanılmakta olan diller sömürü döneminin etkisiyle günümüzde bile İngilizce ve Fransızca oluyor.

Afrika kıtası genelinde; İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Svahili Dili, Flemenkçe, Kongoca, Lingalaca, Susuca, Gurca, Akanca, Pölce, Zuluca, Afrikanca gibi dillerin fazlaca kullanıldığını söyleyebiliriz. Listeye bakıldığında tüm dünyada kullanılmakta olan diller yanında belki ilk kez duyacağınız diller de bulunuyor. Yüzölçümü olarak ikinci büyük kıta olmasına rağmen nüfus yoğunluğunun az olduğu Afrika genelinde bazı kabile topluluklarında halen yaşamını sürdüren yerel diller de bulunuyor. Bu küçük kabilelerin dilleri için yok olma tehlikesi ile en çok karşı karşıya kalan diller ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Ülkemizdeki çeviri sektöründe de bu tarz iletişim kurulması gereken Afrika toplumları için çeviri işi geldiğinde, genel olarak çeviri Fransızca ile işlemler yerine getirilebiliyor.

Afrika kıtası ile iletişim kurulması gerektiğinde az bulunan Afrika dilleri ile bağ kurmak gerekebiliyor. Ancak asırlar boyunca sömürü etkisinde kalan kıta insanları ile anlaşabilmek için özellikle İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi diller yeterli olabiliyor. Doğal olarak tercüme sektörü çalışanları da belge çevirilerinde bu dil kullanılmasıyla kendisine gelen işleri tamamlayabiliyor. Hatta Flemenkçe çeviri ile bile bazı Afrika toplumları ile iletişim sorununu ortadan kaldırma olanağınız dahi olabiliyor. Zuluca, Afrikanca, Susaca gibi dilleri yerel Afrika dillerini kullanmakta olan kişi sayısı azalmaya başladığı gibi bu dillerde tercüman bulmakta da sıkıntı yaşanır.


Etiketler: Fransızca Türkçe çeviri, çeviri Fransızca, Flemenkçe çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık