Avustralya, İngiltere ve Amerika’da konuşulan ve yazılan İngilizce arasında farklıklar var mıdır?

Avustralya, İngiltere ve Amerika’da konuşulan ve yazılan İngilizce arasında farklıklar var mıdır?

MAR 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Globalleşen dünyanın iletişimden bilime, ticaretten sanata kadar ortak dili İngilizce oluyor. Farklı ülkelerden insanlar birbirleri ile bu dili kullanarak iletişim kuruyor. Özellikle sömürgecilik dönem ile dünyada hakimiyet kurmuş olan İngilizler, ana dillerinin tüm dünyada kullanımını da sağladı. Bugün dünya üzerinde milyarı aşan insan topluluğu İngilizce’yi ana dili olarak kullanırken; Avustralya, Kanada, Yeni Zellanda, Güney Afrika, Amerika gibi birçok ülkede de İngiltere İngilizcesi ile ufak farklılıklarla kullanılmaktadır. Dil bilimciler tarafından bu farklılıklar kabul edilmekte ve kelimelerin kullanımından aksana kadar bazı farklılıklar görülmektedir. İngilizce dilinin kullanımında Amerika Birleşik Devletleri, dilin geliştiği ve ana vatanı ülke olan İngiltere önündedir. Oluşan bu farklılıklar sebebiyle Amerika yada Avustralya İngilizcesi çevirisi ile İngilizce çeviri ücretleri değişim gösterebilmektedir.

Avustralya, Amerika ve İngiltere ülkelerinde her ne kadar İngilizce dili kullanılıyor olsa da aralarındaki farklılıklar olarak; telaffuz, gramer yani dil yapısı, kelime dağarcığı, yazım hataları, noktalama işaretleri, deyimler, tarihler ve sayıların biçimlendirilmesi olarak gösterebiliriz. Amerikan İngilizcesi ile İngiltere İngilizcesi arasındaki farkların; kitle iletişim araçlarının, internet ve küreselleşmenin payı ile günümüzde %1 oranında olduğu görülse de farkın giderek artış gösterdiği dil bilimciler tarafından ifade edilmektedir. Bizler farklı dili kullandığımızdan İngilizce konuşan Amerikalı, Avustralyalı yada İngiliz’in aynı şeyleri söylediğini sanıyor olsak da farklı şeyleri demek istedikleri ortaya çıkabiliyor. Özellikle çeviri işini yapan çevirmenin tercüme Türkçe İngilizce işi esnasında bu durumu dikkate alarak çalışma yürütmesinde yarar vardır. Bu nedenle de konusunda uzman ile çalışmalar yapmak için firmaların iyi araştırma yaparak çalışmaya başlatması gerekir.

İngilizce için hazırlanması gereken bir gümrük belgesi, bir sözleşme, bir evlilik belgesi gibi resmi makamlara teslim etmeniz gerekli bir evrak varsa işi riske atmamalısınız. Yaptıracağınız çeviri için yeminli tercüman noter seçeneğini her daim öne almalısınız. Özellikle Amerikan İngilizcesi, Avustralya İngilizcesi ve İngiltere İngilizcesi için farkları bilerek hareket eden bir tercüman ile çalışma yürütmeniz hem zaman kaybetme olasılığını hem de başvurularınızın geri dönme olasılığını ortadan kaldırabilir. Farkları göz ardı etmeden yaptıracağınız ticari çevirilerle, belli oranda prestij yakalayıp ilişkilerinizi daha iyi seviyelere de taşıyabilirsiniz.


Etiketler: tercüme Türkçe İngilizce, İngilizce çeviri ücretleri, yeminli tercüman noter

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık