Avrupa Birliği’nde Kabul Gören Yabancı Diller Nelerdir?

Avrupa Birliği’nde Kabul Gören Yabancı Diller Nelerdir?

MAR 09, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

20 üzerindeki Avrupa ülkesi önemli bir birlikteliğe imza atarak, dev bir güç haline dönüştü. Farklı dilleri konuşuyor olsalar dahi hem ekonomik anlamda aynı para birimine geçerek ticarette önemli bir birlikteliğe yöneldiler,hem de aynı yaşam standartları için uyum yasaları belirlediler.25 üye ülke arasında hangisinin dili daha fazla kullanılıyor biçimde soruya ise Avrupa Komisyonu araştırması yanıt verdi. Buna göre; en fazla kabul görüp kullanılan dil sıralaması Almanca, İngilizce, İtalyanca biçiminde oluştu. Ülkemiz henüz Avrupa Birliği üyesi değil ve yıllardır üyelik için girişimlerde bulunuyor. Ortak dolaşım, gümrük ve ihracat avantajları getirecek üyelik ile yaşam standartlarımız da daha üst seviyeye taşınacak. Şu an kapısında bekliyor olsak da Almanya gibi Avrupa Birliği’nin dev ülkesi ile önemli bir ticaret hacmimiz var. Bu ticaret esnasında dahi Almanca Türkçe tercüme konusunda uzman çalışma yürüten yeminli tercüme büroları önemli bir görevi yerine getiriyor.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yüzde 16 ile en fazla kullanılan dil Almanca. Bu dili yüzde 13 ile İngilizce ve İtalyanca dilleri izliyor. 25 üye ülkenin 11 tanesinde ikinci yabancı dil olarak tercih Almanca dilinden yana. İkinci yabancı dilde Rusça, İngilizce dilinden önde görünüyor. Yabancı dil kullanımı Avrupa Birliği ülkeleri arasında özellikle serbest dolaşım imkanı elde edilmesiyle oldukça büyük önem taşıyor. Avrupa nüfusunun yüzde 54 gibi yüksek bir oranı ikinci bir yabancı dil ile iletişim kurabiliyor. Ayrıca yüzde 44 gibi yüksek bir oran farklı dilde radyo ve televizyon takibi yapabildiği gibi gazete ve dergi okuyabiliyorlar. Hatta nüfusun yüzde 25 oranlık bir kısmı iki; yüzde 10 oranlık kısmı üç yabancı dil konuşabilmektedir. İkinci dil olarak Almanca kullanan ülkeler arasında; Danimarka, Macaristan, Lüksemburg, Hollanda, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İsveç, İrlanda, Bulgaristan, Yunanistan var. Rusça dilini ikinci dil olarak ise Litvanya, Letonya, Estonya, Finlandiya, Kıbrıs kullanıyor. Ekonomisi oldukça güçlü olan Fransızca ise Belçika, Romanya, Portekiz, Almanya, Avusturya, İspanya gibi ülkelerde ikinci dil olarak önde bulunuyor.

Ülkemiz bu Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya ile hem ticaretteki sıkı ilişkilerle hem de orada yaşamakta olan Türk nüfusu sebebiyle bağı bulunuyor.Bu sebeple çeviri ihtiyaçları arasında Türkçe Almanca tercüme noktasında tercüme bürolarına başvurular sık görülüyor.


Etiketler: Almanca Türkçe tercüme, Türkçe Almanca tercüme, Almanca 

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık