Ardıl Tercümenin Önemi ve Şirketler

Ardıl Tercümenin Önemi ve Şirketler

ŞUB 25, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Sözlü tercüme noktasında simultane çeviriden farklı olarak bire bir yapılacak iş görüşmelerinde en çok kullanılan tercüme yöntemi ardıl tercüme olmaktadır. Bir şirketin, önemli bir müşterisi ile yapacağı görüşme esnasında farklı dil kullanımı ve müşterisinin kullandığı dille iletişim kurulması gerekliliği varsa ardıl çeviri yapacak bir tercümana ihtiyacı olacaktır. Ardıl tercüme, bir sözlü çeviri işlemidir ve simultane çeviriden farklı olarak herhangi bir teknik donanıma ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilir. Kaynak dilden alınan konuşma, konuşmacının bitirmesi ile alınarak hedef dile çevrilmektedir. Elbette bu işlem diğer konuşmacı ile de devam edecektir. Konuşma sırasında çeviri amacı ile iyi kullanılan süre sayesinde, risk oranı daha azdır denebilir. Bu çeviriyi gerçekleştirecek olan tercümanın kaynak ve hedef diller tam anlamı ile hakim olması istenir. Konuşan kişinin konuşmalarını, hedef dilden çeviri yapılacak dile cümle cümle çevirerek ilerlediğinden yorucu olabilir.

Şirketler için yapılacak olan görüşmelerin gizliliği bir hayli önemlidir. Rekabet ortamında bu gizliliğe, özellikle farklı ülkelerden gelecek olan ve iş yapılması planlanan kişilerle yapılacak görüşmelere ayrı bir özen gösterilmesi gerekebilir. Bu durumda hem dil sorununu ortadan kaldırmak hem de gizlilik anlaşmalarına uygun çalışma yürütecek tercümana gereksinim duyarlar. Ardıl çeviri bu amaçla yapılması düşünülen gizli toplantılardaki çeviriye en uygun çözümü üretecek seçenektir. Farklı ülkeden gelip farklı dil kullanan müşteri, şirket temsilcisi yada sahibi ile gerçekleştirdiğiniz gizli görüşmelerde çok az kişi olmasını istersiniz. Üstelik bu toplantılarda hem karşınızdakini konuşmasını cümle cümle anlamak, hem de kendi konuşmanızın karşınızdakine cümle cümle anlatılmasını isterseniz. İşte ardıl tercüme bu iş için en iyi seçenek olmaktadır.

Resmi ve gizli olması gerekli şirket toplantılarının sözlü çeviri çözümü olan ardıl tercüme, saat başı bir ücretlendirme ile şirketlere maliyet çıkaracaktır. Sözlü tercüme fiyatları arasında simultane sonrasında, en pahalı ücretlendirme bu çeviri türünde görülebilir. Ancak hem gizliliğe önem vermesi, hem profesyonel biçimde hata içermeyecek iletişimin sağlanması açısından şirketlere önemli avantajlar sağlar. Bu nedenle işinde uzman ardıl tercüme yapacak olan tercüme büroları ile çalışma yürüten şirketler, ticari anlamda kazançlı çıkabilecek toplantılara bu yolla ulaşırlar.


Etiketler: ardıl tercüme,Sözlü tercüme fiyatları, ardıl çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık