Arapça her bölgede farklı mı konuşuluyor?

Arapça her bölgede farklı mı konuşuluyor?

MAR 18, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Günümüzde Arapça, dünya üzerinde 420 milyon üzerindeki insanın konuştuğu beşinci sıradaki dil olarak dikkat çekiyor. Ülkemizin de yakın olduğu Ortadoğu ülkeleri yanı sıra Afrika’nın kuzeyi, Arapça dilinin yoğun biçimde resmi dil olarak kullanıldığı yerlerdir. Bu dili günümüzde 60 ülke kullanıyor ve resmi dil olarak dünya üzerinde Arapça konuşan tüm devletlerin bir Arapça lehçesi olarak bilinen Fusha’yı kullandığı biliniyor. Siyasal çalkantılar ve savaş nedeni ile bu bölgeden ülkeden göç alan ülkemizde de Arapça, giderek daha fazla insanın kullanmak durumunda kaldığı diller arasına girdi. Özellikle resmi makamlara evrak verme gereksinimi duyanlara yeminli Arapça tercüme hizmetini tercüme büroları uzman çevirmenleri ile en iyi biçimde vermeye çalışıyor.

Geniş bir coğrafya üzerinde konuşulmakta olan Arapça için oldukça fazla sayıda Arapça lehçesinin üretilmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu lehçeler oluşurken; bazen gramer, bazen sözcük, bazen de fonolojik olarak ayrılan yanları bulunmaktadır. Bölgesel olarak gruplara ayırmak gerekirse; Arap Yarımadası Arapçası, Endelüs Arapçası, Levant Arapçası, Mağrib Arapçası, Mezopotamya Arapçası, Mısır Arapçası, Sudan Arapçası gibi lehçelerden bahsedilebilir. Bu bölgeler içerisinde de sadece ülkeye has olan Umman lehçesi, Hicaz lehçesi, Çad lehçesi gibi lehçelerden de söz edilebilir. Ülkemizde artan Arap göçmeni sayısına bağlı olarak Türkçe Arapça çeviri noktasında daha fazla tercüman gereksinimi oluyor. Özellikle hangi bölge için Arapça çeviri yapılacak ise, bir parça dahi olsa o lehçe konusunda bilgi sahibi olmak avantaj sağlayabilir. Özellikle Suriye ve Irak yönünden gelen Arap nüfusun kullandığı Arapça için çeviri ihtiyaçları Türk resmi kurumlarında da oluyor.

Ülkemizdeki bu Arapça çeviri ihtiyacında, Arapça lehçe konusuna da önem vermek gerekiyor. Özellikle Arapça sözlü çeviriler sırasında bu lehçeler, yazılı çeviriye nazaran çok daha büyük önem arz ediyor. Artan ihtiyaca bağlı olarak tercüme büroları arasında Arapça tercüme fiyatları noktasında da belli oranda uygun fiyatları getirdi. Ülkemizde göçmen konumunda olan, hatta vatandaşlığa geçiş yapan Arap nüfusu için resmi belgeden pasaporta değin pek çok çeviri işi oluyor. Bu ihtiyaçlarını noter onaylı olarak yeminli tercüme bürosu ile gidermek en akılcı çözüm oluyor.


Etiketler: yeminli Arapça tercüme, Türkçe Arapça çeviri , Arapça tercüme fiyatları

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık