APOSTİL ŞERHİ

APOSTİL ŞERHİ

OCA 28, 2019Yönetici Tarafından yayınlandı.

Bir ülke içerisinde resmiyet kazanmış bir evrakın, başka bir ülkede de tanınması adına evrak tasdik edilme durumuna apostil denilmektedir. Yani noter onayıyla bizim ülkemizde yasal bir belge niteliği taşıyan metinlerin, başka bir ülkede de resmiyetini koruyabilmesini apostil sağlamaktadır.

 Apostil işleminin amacı, aynı taraftaki ülkeler arasında yani uluslararası belge dolaşımını kabul eden Lahey Konferansı üyelerinin arasında resmi belgelerin hızlı ve kolay bir şekilde yürürlüğe girmesini sağlamaktır. Bu anlaşmaya göre yurtdışına çıkacak evrakın geçerliliğini sağlamak evrakın apostil edilmesi şartına bağlanmıştır. Türkiye’de bitirdiğiniz liseden örneğin İzmir’de diploma çevirisi yaptırıp onu Polonya’da ki bir üniversitede geçerli olmasını istiyorsanız eğer apostil yaptırmanız gerekmektedir. Belgenin tercümesini yapılmadan da apostil şerhi kullanma hakkınız olmadığını da bilmelisiniz. Başka bir örnek vermek gerekirse bir doğum belgesinin başka bir ülke sınırları içinde de tanınması için ona yine aynı şekilde apostil uygulaması yapılmalıdır. Bizim ülkemizde apostil şerhi veren yerler illerde valilikler, ilçelerde de kaymakamlıklardır. Yani Lahey Anlaşması üye olmayan ülkelerin belgeleri Valilik Hukuk Büroları tarafından yapılır ve apostil ile belgenin tasdik işlemi ücretsizdir.

Verdiğimiz örnekte, Romanya’da kullanmak üzere diplomanızın çevirisini yaşadığınız bölge koşullarına göre İzmir’de Lehçe çeviri yapan bir tercümana yaptırdıktan sonra tasdiklenmesi için Valilik ya da İlçe Kaymakamlığı tarafına yönlendirilen belgenize apostil yapılacağında belgede mutlaka ıslak mühür ve imza bulunması gerekir. Çeşitli hazır kaşeler ya da e-imza gibi damgalamalar apostilde kabul edilmeyecektir. Bu arada apostillerde geçerlilik süresi yoktur ancak apostilin yapıldığı belgenin bir geçerlilik süresi vardır. Örneğin apostili yapılmış noter senetleri, lise ve üniversite diplomaları, doğum belgeleri, evlilik cüzdanları, ehliyetler, vekaletnameler, dava belgeleri ve mahkeme kararları, sözleşmeler, patent ve benzeri belgelerin belirli bir süresi varsa bu süre geçtiğinde buna bağlı olarak apostil de otomatik olarak geçersiz olur. Mesela nüfus kayıt örnekleri 6 ay geçerlidir. Dolayısı ile apostil tasdiki yaptırdığınız evrakın geçerliliği için verilen süre bu kadardır. Bu süre aşıldığı zaman apostilin tanınma gibi bir durumu kalmayacaktır.  Buna bağlı olarak konsolosluk evrakları, banka belgeleri, ticari yazışmalar, gümrük işlemlerinde kullanılan belgelere apostil konulmaz çünkü bu belgeler genel olarak, konsolosluk onayı almaktadırlar.


Etiketler: İzmir’de diploma çevirisi, apostil , İzmir’de Lehçe çeviri

Benzer Gönderiler

Yukarı Çık